Pierogi to jedno z moich dań ulubionych, ale tych w domu zrobionych, gdy są świeże nie odmrażane, gdy dobrym farszem są nadziewane. Lubię pierogi smażone, gotowane czy pieczone, ruskie, mięsem, czy kapustą nadziewane.
Kiedy miałam 8 lat, z babcią pierwszy raz pierogi lepiłam, a potem już sama w kuchni ćwiczyłam. Przygotowanie trochę czasu zajmuje, ale jak się je smakuje, to o pracy w kuchni zapominamy, i z wielkim smakiem się zajadamy.
Składniki
na ok. 30 szt. mniejszych + większych:
ciasto:
- 400 g mąki poznańskiej, na pierogi,
- ½ łyżeczki soli,
- 20 g miękkiego masła,
- 200 gorącej wody,
farsz:
- 400 g mielonego mięsa wołowego,
- 150 g pieczarek,
- 1 cebula dymka,
- 20 g startego sera żółtego mozzarelli,
- pieprz czarny świeżo mielony do smaku,
- 8 szt. pomidorów suszonych w oleju,
- 2-3 łyżki oleju z pomidorów suszonych,
- świeży szczypiorek ok. ½ pęczka,
- świeży koperek ok. ½ pęczka,
- świeża zielona pietruszka ok. ½ pęczka,
- sól do smaku.
ponadto:
- olej rzepakowy do smażenia.
Przygotowanie
Ciasto:
Do dużej miski wlewamy wodę, dodajemy sól, rozpuszczamy w niej masło. Dodajemy 4 łyżki mąki, mieszamy szybko, aby zaparzyć ciasto. Pozostawiamy na 5 min, następnie dodajemy pozostałą mąkę, (na początku mieszamy łyżką drewnianą), a następnie wyrabiamy, na sprężyste ciasto. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na 30 minut. W tym czasie przygotowujemy farsz.
Farsz:
Cebulę kroimy w drobną kostkę, pieczarki i pomidory na małe kawałki.
Na patelni rozgrzewamy olej z pomidorów, szklimy na nim cebulę, dodajemy pieczarki i je podsmażamy. Doprawiamy solą do smaku.
Do mięsa dodajemy cebulę z pieczarkami, pomidory, posiekane zioła, oraz mozzarellę. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.
Rada: jak sprawdzić smak farszu, nie jedząc surowego mięsa? Wystarczy niewielką ilość podsmażyć na patelni. Do farszu można dodać 1 łyżkę zimnej wody i wymieszać, będzie bardziej soczysty.
Pierogi:
Z gotowego ciasta robimy kulki, wielkości dużego orzecha włoskiego, wałkujemy cienko na krążek. Na połowę nakładamy farsz, (nie za grubo, delikatnie na płasko), przykrywamy drugą połową ciasta i sklejamy za pomocą widelca i za pomocą nożyka do pizzy odcinamy nadmiar ciasta (patrz zdjęcie). Po odcięciu ciasta możemy zwinąć na ozdobną falbankę. Wielkość pierogów jest dowolna.
Smażymy z dwóch stron, na głębokim oleju, przekładamy na papier do odsączenia.
0 komentarzy