Pierogi na kolację wigilijną muszą zawsze być zrobione, ze słodkiej kapusty i z kwaśnej, to moje ulubione. Do kapusty grzybów nie dodałam, bo dla dzieci też je przygotowałam. Pierogi szybko się przygotowuje: ciasto czeka, a farsz na patelni się „szykuje”.
Składniki
na ok 60 szt.:
ciasto na pierogi:
- 500 g mąki poznańskiej (typ 500),
- 1 płaska łyżeczka soli,
- 2 łyżki oleju,
- około 250 ml bardzo gorącej wody (zagotowanej i odstawionej na 3 minuty).
farsz:
- 2 – 3 łyżki masła,
- 2 duże białe cebule,
- 1 kg kapusty kiszonej,
- sól do smaku,
- 1 łyżeczka pieprzu młotkowanego z kolendrą,
- 1 płaska łyżeczka mielonego kminku.
Przygotowanie
ciasto na pierogi:
Mąkę przesiewamy do dużej miski, dodajemy sól. Wodę gotujemy, mieszamy z olejem, wlewamy do mąki. Na początku mieszamy za pomocą drewnianej łyżki, lub widelcem. Pod koniec wyrabiamy ręką. Należy uważać bo woda była gorąca. Wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto łatwo dochodzące od ręki. Zawijamy w folię spożywczą i pozostawiam na min 30 minut, aby odpoczęło.
Rada: możemy ciasto przygotować w mikserze. Mąkę łączymy z solą, olejem i ciągle mieszając z mikserze z hakiem wlewamy bardzo gorącej wody.
farsz:
Obraną cebulę kroimy w drobną kostkę. Kapustę delikatnie odciskamy (soku z kapusty nie wylewamy), drobno kroimy lub w mikserze krótko miksyjemy za pomocą nożyków. Na dużej patelni podsmażamy cebulę, dodajemy kapustę, kminek, pieprz młotkowany i całość wysmażamy. Kapustę przesmażamy, tak długo, aż odparuje z nich sok.
Doprawiamy solą do smaku i odstawiamy do przestygnięcia.
Rada: jeśli kapusta za mocno została odciśnięta dolewamy soku.
pierogi:
Ciasto porcjami rozwałkowujemy, wycinamy kółka za pomocą szklanki, nakładamy farsz i sklejamy w dowolny sposób. Pierogi gotujemy w lekko osolonej wodzie, podajemy np. z stopionym masłem.
apetyczne 🙂
Dziękuję i pozdrawiam 🙂