Pierogi ruskie, jak je nazywają, ziemniaki, cebulkę i biały ser w cieście schowane mają. Są w szczególności przez dzieci uwielbiane, z wielkim smakiem zajadane. Ciasto delikatne, nadzienie w sam raz, takie pierogi są dla nich na jeden raz Ja jajek do ciasta nie dałam, a dzięki kurkumie żółty odcień uzyskałam.
Składniki
na ok 100 szt.:
na ciasto:
- 500 g mąki poznańskiej na pierogi typ.500,
- 2 łyżki oleju rzepakowego,
- 1 płaska łyżeczka soli,
- 300 ml gorącej przegotowanej wody (3 min niech postoi zanim się ją wleje),
- szczypta, dwie mielonej kurkumy.
na farsz:
- 2 kg ziemniaków,
- 250 g twarogu półtłustego,
- sól, pieprz do smaku,
- 1 średnia biała cebula,
- 2 łyżki masła,
ponadto:
- mąka do podsypania,
- masło do omaszczenia pierogów.
Przygotowanie
ciasto:
Mąkę przesiewamy, mieszamy z solą, kurkumą. W osobnym naczyniu mieszam ze sobą wodę i olej. Do mąki wlewamy wodę i na początku mieszamy widelcem, bo jest gorąca woda. Można przygotować w robocie z hakiem na najniższych obrotach. Następnie wyrabiamy ciasto rękoma. W razie potrzeby podsypujemy mąką, by otrzymać ciasto nie klejące się do rąk i nie za twarde. Robimy kulę i zwijamy w folię spożywczą.
Odstawiamy na ok. 15-30 min, można na dłużej.
Dzielimy ciasto na części. Kiedy jedną cześć rozwałkowujemy, to pozostałe trzymamy pod przykryciem. Dzięki temu ciasto utrzyma odpowiednią wilgotność.
farsz:
Ziemniaki gotujemy w lekko osolonej wodzie, odcedzamy, ugniatamy i pozostawiamy do przestygnięcia. Cebulkę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na złoty kolor z dodatkiem soli.
Do ziemniaków dodajemy rozkruszony ser, cebulkę, doprawiamy solą, pieprzem do smaku. Całość ponownie ugniatamy do zmieszania wszystkich składników.
Ciasto porcjami cienko rozwałkowujemy, wycinamy kółka za pomocą szklanki lub literatki, nakładamy farsz i sklejamy w dowolny sposób.
Pierogi gotujemy w lekko osolonej wodzie, podajemy np. z stopionym masłem.
0 komentarzy