Dynia, batat nutę słodkości w sobie mają, do przygotowania wypieków się nadają. Ja kruche ciasto pod tartę przygotowałam, a ugotowane warzywa zmiksowałam. Do puree z dyni i batata jeszcze kilka składników dodałam, dzięki którym smak i delikatną masę uzyskałam. Tarta wyszła idealnie kremowa, lekko słodka, wyjątkowa.
Składniki
na okrągłą formę o średnicy ok. 25 cm:
ciasto:
- 300 g mąki krupczatki,
- 150 g zimnej margaryny do pieczenia,
- 1 jajko,
- szczypta soli,
masa:
- 1 kg dyni piżmowej,
- 1 batat, ok. 0,5 kg,
- 250 ml wody
- szczypta soli,
- 2 jajka,
- 250 g serka mascarpone,
- 5 łyżek cukru brązowego,
- 1 budyń z cukrem waniliowy smak Winiary,
- 100 ml słodkiej śmietanki 30%,
ponadto:
- cukier brązowy,
- cukier puder.
Przygotowanie
Ciasto:
Mąkę łączymy z pokrojoną margaryną, dodajemy sól, jajko i bardzo szybko zagniatamy na ciasto. W razie potrzeby dodajemy łyżkę zimnej wody lub mąki, wszystko zależy od wielkości jajka.
Rada: mąkę z margaryną najlepiej połączyć za pomocą noża, żeby jak najmniej ogrzewać je rękoma. Wałkujemy przez folię spożywczą.
Ciasto rozwałkowujemy i wykładamy nim formę na tartę. Nakłuwamy i przekładamy do lodówki na ok. 1 godz., do schłodzenia.
Piekarnik nastawiamy na 210°C, ok. 15 min.
Rada: żeby dwa razy nie włączać piekarnika, przygotowujemy sobie ciasto i jak już mamy przestudzone warzywa, to możemy je piec. W tym czasie przygotowujemy masę, którą przekładamy na lekko przestudzone ciasto.
Masa:
Dynię i ziemniaka obieramy (z dyni wydrążamy miąższ z pestkami), kroimy w niewielką kostkę. Warzywa zalewamy wodą, dodajemy sól, 1 łyżkę cukru, przykrywamy pokrywką i gotujemy do momentu, aż będą miękkie.
Rada: czas gotowania zależy od wielkości pokrojonych warzyw, mi wystarczyło 15 min. Gotujemy na wolnym ogniu.
Następnie pozostawiamy do przestygnięcia, odlewamy pozostałą wodę. Warzywa miksujemy na puree.
Jajka miksujemy z cukrem na najwyższych obrotach na tzw. kogel –mogel. Dodajemy śmietankę, budyń, krótko mieszamy. Następnie całość łączymy z puree warzywnym, na koniec dodajemy serek mascarpone i krótko miksujemy, tylko do uzyskania masy o konsystencji kremu.
Masę przekładamy na kruche ciasto i wyrównujemy wierzch. Tarte pieczemy w temperaturze 170°C, ok. 1 godz.
Po przestudzeniu wierzch posypujemy cukrem pudrem. Tarte najlepiej schłodzić, w lodówce przez kilka godzin, a tuż przed podaniem posypać jeszcze raz cukrem pudrem lub cukrem brązowym, żeby dodać słodkości.
Bardzo ciekawy pomysł na dodanie batata do tarty – nie omieszkam wypróbować 🙂
Batat słodki to i do deseru takiego mi spasował. Pozdrawiam 🙂