Cieciorka, tuńczyk, ogórek kiszony, ricotta, pieprz marynowany wszystko razem zmieszałam smaczną pastę w 5 min przygotowałam. Jeśli z podpłomykami ją podamy to ciekawą przekąskę mamy. Pastę z ulubionym pieczywem można też serwować i jej smakiem się delektować.
Składniki
pasta z tuńczyka:
- 1 puszka tuńczyka w kawałkach w oleju słonecznikowym – 185 g,
- 1 puszka cieciorki konserwowej 400 g,
- 3 duże ogórki kiszone,
- 100 g ricotty,
- 1 łyżeczka marynowanego zielonego pieprzu,
- suszone papryczki chili świeżo mielone do smaku,
pszenne podpłomyki z cieciorką:
- 15 g świeżych drożdży,
- 150 ml letniej wody,
- 1 łyżeczka soli,
- 1/4 łyżeczki cukru,
- pieprz czarny świeżo mielony do smaku,
- suszona świeżo mielona papryka chili do smaku,
- czosnek suszony świeżo mielony do smaku,
- 250 g mąki pszennej,
- 2 łyżki cieciorki z puszki,
ponadto:
- mąka do podsypania.
Przygotowanie
Pasta:
Tuńczyka odcedzamy z nadmiaru oleju, przekładamy do miski. Odsączoną cieciorkę (2 łyżki zostawiamy, będzie potrzebna do podpłomyków) zgniatamy widelcem, pozostawiając kilka w większych kawałkach i dodajemy do tuńczyka. Ogórki trzemy na tarce o średnich oczkach, dokładnie odciskamy i dodajemy do tuńczyka., mieszamy. Dokładamy ricottę, pieprz marynowany, doprawiamy chili do smaku i jeszcze raz mieszamy. Należy pamiętać, że pieprz jest bardzo ostry, a chili dodajemy w niewielkiej ilości, żeby nie zdominował smaku całej pasty.
W razie potrzeby można dodać soli, ale jej używamy na sam koniec, wszystko zależy od tego jak bardzo słone są ogórki. Pastę odstawiamy na ok. 1 godz. do lodówki, żeby wszystkie smaki się połączyły, a zimna będzie najsmaczniejsza.
Podpłomyki:
Drożdże rozpuszczamy w wodzie z dodatkiem cukru i 100 g mąki, odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 15 min w ciepłe miejsce. Do zaczynu dodajemy pozostałą część mąki, sól i przyprawy, wyrabiamy ciasto, spłaszczamy je, dodajemy cieciorkę (można wcześniej zgnieść ją widelcem) i zagniatamy ciasto. Wyrabiamy tak długo, aż będzie sprężyste i łatwo będzie odchodziło od dłoni.
Z ciasta robimy wałek, dzielimy na 10 – 12 części. Każdą część rozwałkowujemy jak najcieniej podsypując mąką, tak aby nam się nie przyklejało do stolnicy
Rada: Jeśli ciasto podczas wyrabiania będzie za twarde, wystarczy dolać niewielką ilość wody, a jak za rzadkie, to dosypujemy mąki.
Podpłomyki pieczemy na kratce od piekarnika, pojedynczo w 250°C przez ok. 3 min.
Pastą z tuńczyka podajemy z podpłomykami lub z ulubionym pieczywem.
Wspaniałe proste danie i przepyszne 🙂 Bardzo często robię pastę z tuńczyka, ale zazwyczaj do kanapek, a z podpłomykami to świetny pomysł! Zapraszam do mnie po przepis na pastę tahini z pewnością przyda się do tego typu dań 🙂 Pozdrawiam
Dziękuję za zaproszenie 🙂 Pozdrawiam 🙂