Gołąbki z surowych ziemniaków, kiszki ziemniaczanej oraz smażoną cebulką na boczku przygotowałam i z chrupiącym czosnkiem podałam. ?⛄? Gołąbki z ziemniaków to podkarpackie danie regionalne, proste, a w smaku niebanalne, ale kiedy kiszkę ziemniaczaną dodałam, to jeszcze lepszy smak uzyskałam. Kiszka sprawiła, że farsz stał się delikatniejszy i smaczniejszy.
Składniki
farsz:
- 2 kg polskich ziemniaków,
- ½ kg kiszki ziemniaczanej Gzella ( 5 szt. kiszki),
- 150 g chudego boczku wędzonego,
- 1 duża biała cebula,
- 2 płaskie łyżeczki pieprzu (ma być ostre),
- sól do smaku,
pozostałe składniki:
- 1 duża kapusta włoska,
- sól,
- 1 płaska łyżeczka cukru,
- masło klarowane,
- główka czosnku.
Przygotowanie
Rada: kapustę i farsz przygotowujemy równocześnie.
Farsz:
Ziemniaki obieramy, trzemy na drobnej tarce lub ścieramy w sokowirówce. Ziemniaki tarte na tarce przekładamy na gęste sito, będzie odciekał sok. Ziemniaki powinny być soczyste, jak za dużo odciśniemy to po upieczeniu mogą być za twarde. Sok odlewamy, a do skrobi, która pozostała na dnie dodajemy odciśnięte ziemniaki.
Rada: sito na którym znajdują się starte ziemniaki wkładamy do większego garnka (misy), żeby sok do niego ściekał. Sok z ziemniaków można odcisnąć przez gazę. Jeśli użyjecie sokowirówki, to oprócz skrobi jaka się osadzi należy dodać część soku, żeby nie były za suche.
Boczek i cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na patelni. Z kiszki ziemniaczanej ściągamy jelito, rozgniatamy za pomocą widelca.
Do tartych ziemniaków dodajemy cebulę, boczek, kiszkę ziemniaczaną i mieszamy ręką rozdrabniając dodatkowo kiszkę. Doprawiamy pieprzem, solą do smaku, całość jeszcze raz dokładnie mieszamy.
Kapusta:
W dużym garnku zagotowujemy wodę z dodatkiem soli i cukru. Najpierw wycinamy z kapusty głąb, trzeba uważać, żeby nie naruszyć liści. Liście z wierzchu można delikatnie ściągnąć, a te które się nie dają pozostawić. Kapustę sparzamy i przekładamy na cedzak. Z każdego liścia, już po sparzeniu, delikatnie nożem ścinamy grube nerwy.
Gołąbki:
Na desce układamy liść kapusty, nakładamy od strony łodygi farsz i zawijamy w kopertę, najpierw gruby koniec, później brzegi liści do środka i rolujemy.
Dużą formę żaroodporną do pieczenia wykładamy liśćmi (mogą być te najmniejsze z samego końca główki kapusty, bo te największe zostawiamy do przykrycia) i układamy gołąbki. Dodajemy 1-2 łyżki masła klarowanego, przykrywamy liśćmi, pokrywą lub folią aluminiową.
Gołąbki pieczemy ok. 1½ godz. w 210°C, 15 min przed końcem ściągamy folię, powinny się ładnie przyrumienić.
Ząbki czosnku obieramy, kroimy w ciemnie plasterki i podsmażamy na złoty kolor na maśle klarowanym. Pilnujemy, żeby się nie spiekł za bardzo bo będzie gorzki.
Gołąbki podajemy z masłem i chrupiącym czosnkiem.
Ojej, ale jestem ciekawa smaku takich gołąbków. Wyglądają bardzo apetycznie 🙂
Polecam, naprawdę warto spróbować 🙂
Czy zamiast kiszki ziemniaczanej można dać 1/2 kg ugotowanych ziemniaków ? Nigdzie nie mogę dostać kiszki ziemniaczanej.
Witam serdecznie , tak można dodać ugotowanych ziemniaków, można też bez nich przygotować. Na blogu są czyste gołąbki z ziemniaków. Pozdrawiam i zapraszam częściej.