Pierogi z kapustą te z słodkiej lub kwaśnej ugotowane, albo na patelni podsmażane, uwielbiam zjadać, a nawet wstyd się przyznać objadać. Nic na to nie poradzę, że mi smakują i szkoda, że tak długo się przygotowują. Postanowiłam dzisiaj pierogi sobie przygotować i kapustę inaczej, szybciej niż zawsze ugotować. Plany w trakcie gotowania mi się pozmieniały i tak moje pierogi powstały. Zamiast ciasta pierogowego, drożdżowe z dodatkiem jogurtu naturalnego wyrobiłam i między dwoma krążkami kapustę skleiłam. Jajkiem posmarowałam, kminkiem posypałam, do piekarnika wsadziłam i już ich smakiem, zapachem się cieszyłam. W wyglądzie trochę latające talerze mi przypominają, ale też „odlotowy” smak mają.
Składniki
farsz:
- 1 mała biała kapusta ok. 1,2 kg,
- 3 średnie cebule,
- 4 łyżki masła klarowanego,
- pieprz czarny do smaku,
- papryczka chili świeżo mielona do smaku,
- sól do smaku,
- ½ łyżeczki cukru,
- 1 łyżeczka miodu,
- pęczek szczypiorku,
- 1 łyżeczka grubo zmielonego kminku,
ciasto:
- 450 g mąki pszennej typ 480,
- 30 g świeżych drożdży,
- szczypta cukru,
- 1 łyżeczka soli,
- 150 ml wody,
- 150 g jogurtu naturalnego gęstego,
ponadto:
- mąka do podsypania,
- jajko,
- kminek grubo mielony.
Przygotowanie
Farsz:
Kapustę szatkujemy.
W dużym garnku (o szerokim dnie) roztapiamy 3 łyżki masła, dodajemy poszatkowaną kapustę i mieszamy (łyżką drewnianą). Przykrywamy pokrywą i dusimy na małym ogniu, co jakiś czas mieszamy. Na patelni podsmażamy cebulkę na złoty kolor z dodatkiem cukru, pod koniec doprawiamy solą.
Kiedy kapusta zmięknie, dodajemy cebulkę i całość podsmażamy, często mieszając. Pod koniec dodajemy mód, kminek, doprawiamy solą, chili i pieprzem. Kapusta powinna być wyrazista – pikantna. Podczas przygotowania kapusty nie dolewamy ani 1 ml wody ! Pod koniec ściągamy pokrywę, kapustę podsmażamy, aż odparuje woda, która powstała podczas duszenia, nie zapominamy o ciągłym jej mieszaniu. Dodajemy posiekany szczypiorek i odstawiamy do przestygnięcia.
Ciasto:
Drożdże rozpuszczamy w wodzie z dodatkiem cukru. Następnie dodajemy sól, jogurt, stopniowo mąkę i wyrabiamy na gładkie, elastyczne ciasto. Wałkujemy jak na pierogi (grubość ok.3 mm), wykrawamy krążki za pomocą szerokiej szklanki (moja miała średnicę 9 cm).
Na środku krążka nakładamy po kopiastej łyżeczce kapusty, przykrywamy drugim krążkiem, palcami delikatnie sklejamy brzegi, następnie za pomocą widelca dociskamy je. (patrz zdjęcia)
Tak przygotowane pierożki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy kminkiem.
Pieczemy partiami w 185°C ok. 20 min.
Rada: Żeby uzyskać grubo mielony kminek, wystarczy kminek w całości zmiksować za pomocą blendera lub młynka do kawy.
Przed włożeniem pierogów do piekarnika, po posmarowaniu jajkiem można jeszcze raz w kilku miejscach docisnąć brzegi za pomocą widelca, przez naciśnięcie i przesunięcie go na zewnątrz.
Super 🙂 chciałabym ci życzyć Moniko wspaniałych i rodzinnych Świąt 🙂
Dziękuję bardzo i również życzę wszystkiego co najlepsze 🙂
Muszą być bardzo smaczne. Od razu porywam kilka 🙂
A proszę bardzo 🙂
Nie dajesz oleju albo oliwy (odrobiny) do ciasta?
I drugie pytanie, ile pierogów wychodzi z podanej ilości mąki? Jakoś muszę przepis dopasować do apetytów własnej rodziny 🙂
Witam serdecznie, można dodać 1 łyżkę oleju, ale to nie jest konieczne. Co do ilości to ok 16 – 18 szt. Pozdrawiam