Pyszne rogaliki z masą makowo migdałową zrobiłam i rodzinę nimi ugościłam. Wyszło aż 32 sztuki rogalików, smacznych smakołyków. Można z połowy przepisu je przygotować, ale będziecie później żałować, bo moje szybko znikały, tak wszystkim smakowały.
Składniki
ok. 32 szt.:
masa:
- 400 g maku mielonego Back Mit,
- 200 g tartych migdałów Back Mit,
- 350 ml mleka,
- 150 g cukru trzcinowego,
- 150 g miodu,
ciasto:
- 200 ml letniego mleka,
- 60 g świeżych drożdży,
- 100 g cukru trzcinowego,
- 4 żółtka,
- 50 g miękkiego masła,
- 700 g mąki pszennej,
- ½ łyżeczki soli,
- 1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią,
ponadto:
- lukier lub cukier puder,
- mąka do podsypania ciasta.
Przygotowanie
masa makowa:
W garnku (najlepiej o szerokim dnie) zagotowujemy mleko z dodatkiem miodu i cukru. Wsypujemy mak i gotujemy ok. 10 – 15 min, ciągle mieszając. Zdejmujemy z ognia, dosypujemy migdały, mieszamy i pozostawiamy do przestygnięcia.
Drożdże mieszamy z mlekiem, cukrem i 100 g mąki. Przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 min.
Do dużej miski lub na stolnicę przesiewamy mąkę, robimy wgłębienie i dodajemy sól, cukier z prawdziwą wanilią, masło, żółtka, zaczyn drożdżowy i wyrabiamy ciasto. W razie potrzeby dodajemy maki lub mleka. Ciasto powinno być miękkie i delikatnie przyklejać się do dłoni. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 20 min. Ciasto ponownie wyrabiamy i dzielimy na osiem równych części.
(patrz zdjęcia)
Na stolnicy rozwałkowujemy jedną część ciasta (podsypujemy mąką) na krążek o średnicy ok. 20 cm i przekładamy na papier do pieczenia. Drugą część ciasta również rozwałkowujemy na krążek o tej samej średnicy.
Masę makową dzielimy na 8 części.
Jedną część masy nakładamy na pierwszy krążek i równomiernie ją rozsmarowujemy, przykrywamy drugim krążkiem ciasta, dociskamy ciasto do siebie i nakładamy kolejną warstwę masy.
Ciasto za pomocą noża do pizzy kroimy na 8 równych części. Każdy trójkącik zwijamy w rogalik zaczynając od zewnętrznej części i przekładamy na wyłożonej papierem do pieczenia blachę, zachowujemy odstępy.
Tą samą czynność powtarzamy z kolejnymi porcjami ciasta. Czyli osiem części ciasta, daje cztery krążki z masą makową, a każdy krążek to osiem rogali, czyli daje to 32.
Rogale odstawiamy na 15 min w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Rogale pieczemy porcjami, 15 min w 180°C-190°C.
Możemy ozdobić lukrem lub posypać cukrem pudrem.
Rada: żeby masa miała konsystencję bardzo gładką można mak dodatkowo zmielić, lub zmiksować. Rogale mają bardzo dużo masy, dlatego trzeba je bardzo delikatnie zwijać.
Ja dodałam do ciasta jedną łyżkę masy makowej, fajne kropeczki powstały.
0 komentarzy