Wigilia to rodzina przy jednym stole pochylona, miłością, zapachem, smakiem, śpiewem połączona. To czas szczególny, pełen wewnętrznej radości i wzajemnej życzliwości. Wigilia, to tradycja wspólnych posiłków zjadania, w przerwach kolęd śpiewania. Ja kocham pierogi ruskie, z kapustą słodką i kiszoną, zupę grzybową mojej mamy ulubioną. Zresztą wszystko mi zawsze smakuje, bo na ten dzień z jeszcze większą miłością się gotuje. W tym roku drożdżowe pierogi przygotowałam, w których farsz z kwaśnej kapusty i prawdziwków schowałam. Ciasto delikatne z wyrazistym farszem – kwaśnym, ostrym, grzybowym – kontrastowało, ale smakowo idealnie współgrało. Pierożki same na ciepło zjadane, lub barszczykiem czerwonym podane, będą fajnym urozmaiceniem, pierogów, kapusty grzybów połączeniem
Składniki
ok 40 szt.:
farsz:
- 800 g kiszonej kapusty,
- 250 g białej cebuli,
- 80 g suszonych grzybów, ja miałam swoje prawdziwki,
- 3 łyżki oleju rzepakowego z Wielkopolski SemCo,
- 1 łyżka kminku całego,
- pieprz czarny świeżo mielony do smaku,
- sól do smaku,
ciasto:
- 800 g mąki pszennej np. do drożdżowych wypieków,
- 40 g świeżych drożdży,
- 1 ½ łyżeczki soli,
- 300 ml ciepłej wody,
- 3 łyżki oleju rzepakowego z Wielkopolski SemCo,
- 1 wiejskie jajo,
ponadto:
- 1 jajko,
- mąka do podsypania,
- pieprz czarny świeżo mielony.
Przygotowanie
farsz:
Grzyby płuczemy, zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy na chwilę, żeby zmiękły. Czas namoczenia zależy od ich grubości, moje były bardzo cienkie, wiec wystarczyło 10 min. Odcedzamy i kroimy na mniejsze kawałki.
Obraną cebulę kroimy w drobną kostkę. Kapustę odciskamy, drobno kroimy (soku z kapusty nie wylewamy). Na dużą patelnię wlewamy olej, dodajemy cebulę i grzyby. Całość podsmażamy, często mieszając. Dokładamy kapustę, kminek i całość wysmażamy. Jeśli kapusta za mocno została odciśnięta dolewamy ½ kubka soku, lub wody. Przesmażamy tak długo, aż odparuje sok, doprawiamy solą i pieprzem na ostro. Odstawiamy do przestygnięcia.
ciasto:
Drożdże rozpuszczamy w ciepłej wodzie, dodajemy 100g mąki, mieszamy i pozostawiamy na 15 min w ciepłe miejsce, do wyrośnięcia.
Do zaczynu dodajemy, sól, olej, jajko i całość miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji. Stopniowo dodajemy mąki, mieszamy, a następnie wyrabiamy na gładkie, elastyczne ciasto, jak na pierogi.
Ciasto dzielimy na porcje, wałkujemy jak na pierogi (grubość ok.3 mm), wykrawamy krążki za pomocą szerokiej szklanki (moja miała średnicę 9 cm). Na środku krążka nakładamy po łyżce kapusty, składamy na pół i mocno sklejamy brzegi.
Tak przygotowane pierogi układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Tuż przed pieczeniem, wierzch pierogów smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy pieprzem.
Pierożki pieczemy w 185°C ok. 15 min, przekładamy na kratkę do przestudzenia.
Świetny pomysł! 😉
Oj dziękuję, trochę za późno odpisuję, ale na podziękowania nigdy nie jest za późno 🙂