Małe rogaliki z nadzieniem kokosowym przygotowałam, a z tego przepisu aż 64 szt. otrzymałam. Nie za słodkie, trochę kokosanki mi przypominają i pomimo takiej ilości szybko znikają. Im są mniejsze tym fajniejsze. Polecam je przygotować, na pewno nie będziecie żałować.
Składniki
nadzienie:
- 350 g bardzo drobnych wiórek kokosowych,
- 50 ml syropu klonowego,
- 200 ml mleka 3,2%,
- 70 g cukru trzcinowego,
- 2 jajka,
ciasto:
- ok. 800 g mąki, typ 480,
- 25 g świeżych drożdży,
- 200 ml mleka 3,2%,
- 150 g cukru białego,
- 150 g masła,
- 3 jajka,
ponadto:
- jajko do posmarowania rogali,
- mąka do podsypania,
- cukier puder.
Przygotowanie
Nadzienie:
Do garnka o szerokim dnie wsypujemy kokos i delikatnie prażymy, ciągle mieszając. Uważamy, żeby nam się nie przypalił. Dodajemy syrop klonowy, wlewamy mleko, dokładnie mieszamy i pozostawiamy do przestygnięcia. Jajka roztrzepujemy, przelewamy do kokosu, dodajemy cukru trzcinowego i całość ponownie mieszamy.
Ciasto:
W rondelku podgrzewamy mleko z masłem, do momentu, aż się roztopi. Do przestudzonego mleka, ale jeszcze ciepłego dodajemy rozkruszone drożdże i mieszamy do ich rozpuszczenia.
W dużym naczyniu (np. plastikowa miska) miksujemy jajka z cukrem, do uzyskania puszystej masy. Wlewamy mleko z roztopionym masłem i drożdżami, nadal miksujemy, stopniowo dodajemy mąkę. Kiedy ciasto będzie już na tyle gęste, że nie da się miksować, zaczynamy mieszać je dużą, drewnianą łyżką, dosypując pozostałą mąkę. Na sam koniec ciasto wyrabiamy ręką, powinno być gładkie i elastyczne.
Ciasto i nadzienie dzielimy na 4 równe części.
Rada: ciasto cały czas powinno znajdować się w misce przykryte ściereczką.
Na stolnicy rozwałkowujemy jedną część ciasta o średnicy ok. 30 cm, nakładamy masę kokosową, równomiernie ją rozprowadzamy i dociskamy palcami do ciasta. Za pomocą noża do pizzy kroimy na 16 równych części. Każdy trójkącik, zaczynając od zewnętrznej części delikatnie zwijamy w rogalik. Ciasta nie dociskamy! Przekładamy na blachę od piekarnika, wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując odstępy. Rogaliki układamy na łączeniu ciasta. Odstawiamy na 15 min w ciepłe miejsce.
Porcja z jednego krążka, zajmuje całą blachę.
Tuż przed pieczeniem, wierzch rogalików smarujemy roztrzepanym jajkiem. Tą samą czynność powtarzamy z kolejnymi porcjami ciasta.
Rogaliki pieczemy maksymalnie 15 min w 180°C.
Studzimy na kratce z piekarnika, następnie posypujemy cukrem pudrem.
Rada: Jeśli mamy 2 blachy, to rogaliki jedne się pieką, a kolejne w tym czasie sobie rosną.
o wow. ile ciasteczek. 🙂 super
🙂
Czy ciasto musi wyrastac po wyrabianiu ?
Nie czekałam, ciasto od razu wałkowałam, tylko pierwsze zrobione rogaliki chwilkę poleżały zanim piekarnik się nagrzał.
Hej,
Widzę,że posiadasz stolnicę firmy Tupperware a używasz metalowego noża do pizzy, a nie powinno się używać ostrych narzędzi do niej, skontaktuj się z osoba u której kupowałaś stolnicę lub znajdź konsultanta w najbliższej okolicy i zainwestuj w specjalną łyżkę ok 17 zł (JEST ŚWIETNA)nie tylko do stolnicy, ale i do misek tej firmy a myślę że nie są Ci obce.
Rogaliki wyglądają bosko na pewno je zrobię.
Pozdrawiam
Dziękuję za zwrócenie uwagi, jak już pokroiłam to się kapnęłam, że nie można, a raczej nie powinno się używać ostrych narządzi, ale na szczęście nic się nie stało. stolnica cała, ale rozglądnę się za łyżką 🙂