40 rogali……. myślałam, że to dużo, ale…… były mniam i już nie mam Moje rogale, żeby je zrobić, trochę czasu wymagają, ale za to super smak mają. Ciasto jest łatwe do przygotowania, bo większość jest miksowana. Masa jest bakaliowa, mocno orzechowo – migdałowa. Proporcje i przepis sama wymyślałam, więc pozytywnie się zaskoczyłam, że masy czy ciasta mi nie brakowało i że wszystkim smakowało.
Składniki
nadzienie:
- 100 g całych migdałów,
- 200 g tartych orzechów włoskich,
- 200 g startych migdałów,
- 50 g słonecznika,
- 100 g rodzynek,
- 50 g kandyzowanej skórki z pomarańczy,
- 100 g cukru pudry,
- 200 ml mleka 3,2%,
- 2 jajka,
- 2 kopiaste łyżki cukru trzcinowego,
ciasto:
- 1,10 kg mąki typ 480,
- 50 g świeżych drożdży,
- 500 ml mleka 3,2%,
- 150 g cukru pudru,
- 200 g masła,
- 2 jajka,
- 3 żółtka,
- ½ łyżeczka soli,
ponadto:
- jajko + 50 ml mleka do posmarowania rogali,
- mąka do podsypania,
- cukier puder na lukier,
- czekolada deserowa,
- kandyzowana skórka z pomarańczy.
Przygotowanie
Nadzienie:
Migdały należy sparzyć (zalewamy wrzącą wodą, czekamy ok. 10 min, odcedzamy), następnie obieramy, prażymy na suchej patelni, studzimy i kroimy w drobną kostkę. Na dużej patelni prażymy słonecznik, dodajemy starte migdały, orzechy i całość delikatnie prażymy.
W tym czasie w garnku o szerokim dnie podgrzewamy mleko z dodatkiem cukru pudru (nie zagotowujemy). Do ciepłego mleka dodajemy bakalie (rodzynki, prażone tarte orzechy, migdały, słonecznik, skórkę z pomarańczy i migdały w kostce), całość dokładnie mieszamy. Pozostawiamy do przestygnięcia. Następnie dodajemy roztrzepane jajka, cukier trzcinowy i ponownie wszystko dokładnie mieszamy.
Ciasto:
W rondelku podgrzewamy mleko z masłem, do momentu, aż się roztopi. Do przestudzonego mleka, ale jeszcze ciepłego dodajemy rozkruszone drożdże i mieszamy do ich rozpuszczenia.
W dużym naczyniu (np. plastikowa miska) miksujemy jajka z żółtkami i cukrem pudrem, do uzyskania puszystej masy. Dodajemy sól, mleko z roztopionym masłem i drożdżami, nadal miksujemy, stopniowo dodajemy mąkę. Kiedy ciasto będzie już na tyle gęste, że nie da się miksować, zaczynamy mieszać je dużą, drewnianą łyżką dosypując pozostałą mąkę. Na sam koniec ciasto wyrabiamy ręką. Ciasto powinno być miękkie i delikatnie przyklejać się do dłoni.
Ciasto i nadzienie dzielimy na 5 równych części.
Rada: ciasto cały czas powinno znajdować się w misce przykryte ściereczką.
Na stolnicy rozwałkowujemy jedną część ciasta o średnicy ok. 24 cm, po nałożeniu masy, średnica delikatnie się zwiększy.
Jedną część masy nakładamy na krążek i równomiernie ją rozprowadzamy.
Rada: masa jest gęsta, najlepiej za pomocą łyżki ponakładać ją w kilku miejscach i delikatnie rozsmarować palcami, pozostawiając ok. cm ciasta po obwodzie.
Ciasto za pomocą noża do pizzy kroimy na 8 równych części. Każdy trójkącik zwijamy w rogalik zaczynając od zewnętrznej części. Przy pierwszym zwinięciu nacinamy (za pomocą nożyka) środek ciasta, następnie zwijamy do końca delikatnie skręcając boki.
Rogale przekładamy na wyłożonej papierem do pieczenia blachę, zachowujemy odstępy.
Pierwszą porcję pozostawiamy na ok. 15 min do wyrośnięcia. Wierzch rogali smarujemy roztrzepanym jajkiem z mlekiem.
Tą samą czynność powtarzamy z kolejnymi porcjami ciasta. Czyli 5 części ciasta, to osiem rogali, co daje 32 szt.
Rogale pieczemy ok. 15 – 18 min w 185°C.
Rogale możemy ozdobić lukrem i skórkami z pomarańczy lub roztopioną czekoladą.
Rada: najlepiej jak mamy 2 blachy, ponieważ w momencie kiedy jedne rogale się pieką, drugie już czekają i sobie rosną.
Rogaliki wyglądają obłędnie 🙂
Smakują tak samo 🙂